termal sağlık
Termal Su Nedir?
Tarih boyu bu değerli sular için kaplıca suyu, kaynarca, ılıca, şifalı su gibi çeşitli isimler kullanılagelmiştir. Günümüzde ise ayrıştırma sağlanabildiği için fiziksel ve kimyasal niteliklerine göre isimlendirilir. 20 derece üzerinde yüzeye çıkan şifalı sulara termal su denir.

Yunancada “Isı” anlamına gelen “Therme” kelimesinden doğan termal sözcüğü, zamanla “Sıcak banyolar” manasına gelerek güncel anlamını kazanır. Jeotermal olarak doğal yollarla ısınan termal su, yerin metrelerce altından yüzeye ulaşır. Yeryüzüne çıkmadan evvel pek çok kaya katmanlarından geçen şifalı su; kalsiyum, klorür, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, lityum, sülfat gibi 100’den fazla mineral ile etkileşim yaşar.

Şifalı olarak nitelendirilen sular içerdiği minerale göre sınıflandırılır. Termal sular, mineralli sular, termomineral sular, karbondioksitli sular, kükürtlü sular, iyotlu sular, florürlü sular, akratotermal sular gibi eşik değerlerin özelliğine göre çeşitlilik arz eder. Genel olarak 1 litresinde 50 miligramdan az mineral bulunan termal sulara çok az mineralli denilir. Şayet 1 litresinde 50-500 miligram arası mineral bulunuyorsa az mineralli sular adı verilir. Mineral oranı 500 ve 1500 miligram arasında olduğunda ise orta mineralli su grubunda yer alır. 1500 miligram değerini geçen mineral oranına sahip olan termal sular, çok mineralli sular olarak etki yaratır. Suyun ısısı termal kaynak için belirleyici olurken minerallerin kombinasyonu kişi için terapötik ortam yaratmayı başarır.

İdeal termal su ısısının 40-44 derece arasında insanın vücut sıcaklığına en yakın dereceler olduğu bilinir. Dolayısıyla insan sağlığı için son derece kıymetli özellikleri bulunan termal suyun niteliği mineral yoğunluğuna göre belirlenir. Termal sıcak su dolu bir havuz içinde dinlenmek evinizdeki banyo suyundan farklı etkiler yaratır. Hem sağlık hem de güzelleştirme etkileri ile cilde pek çok faydası bulunan termal su kaynaklarına yılın herhangi bir dönemi gidebilirsiniz.

Termal Su Analiz Raporumuz
 • Termal Su Mineral Analiz Değerlerimiz (mg/L)
  - Florür 0,18

  - Klorür 698,35

  - Magnezyum 111,19

  - Bromür Tespit Edilemedi

  - Sülfat 887,82

  - Sodyum 674,53

  - Amonyum Tespit Edilemedi

  - Nitrat Tespit Edilemedi

  - Nitrit Tespit Edilemedi

  - Potasyum 63,45

  - Kalsiyum 383,19

  - Antimon Tespit Edilemedi

  - Civa Tespit Edilemedi

  - Mangan 122,72

  - Arsenik 355,09

  - Kurşun Tespit Edilemedi

  - Alüminyum Tespit Edilemedi

  - Selenyum Tespit Edilemedi

  - Kadmiyum Tespit Edilemedi

  - Çinko 4,24

  - Demir 5797,70

  - Borik Asit 0,0375

  - Bakır Tespit Edilemedi

  - Nikel 0,0039

  - Krom Tespit Edilemedi

  --

  - Yoğunluk 1,0012 (g/L)

  - Siyanür 0,002 den az

  - Tat(Fiziksel) NORMAL

  - İyodür 0,05 den az

  - Bikarbonat 880

  - Sülfür Tespit Edilemedi

  - Çökelti 3

  - Silikat Asidi 13,70

  - pH 6,81

Termal sular hakkında
Bilinmesi Gerekenler
 • Kimler termal suya giremez
  Kaplıca suyuna girmemesi gereken hastalar;

  Yakın zamanda kalp rahatsızlığı ya da operasyonu geçirenler (kalp krizi, kalp anjini-spazmı, vb)

  Kanser hastaları.

  Aktif tüberküloz.

  İleri düzeyde varis rahatsızlığı olan kişiler

  Epilepsi ve benzeri nöbet geçiren hastalar

  Aşırı yüksek ve düşük tansiyonu olanlar

  Yüksek ateş ve ishalle seyreden kolera, tifo ve dizanteri.

  39C üzerinde seyereden gribal enfeksiyonlar.

  Aktif hepatit hastaları.

  İleri düzeydeki kalp, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri.

  Ameliyat geçirmiş, henüz yarası kapanmamış olanlar.

  Kanamalı hastalıkları olanlar.

  Obezite olanlar

  Astım hastaları

  Hamile ve loğusa kadınlar

  Akıl hastaları ve ağır psikolojik problemleri olan hastalar

  Romatizmanın akut (alevlenme) dönemleri

  Kontrol altına alınmamış ve insüline bağımlı şeker hastaları,

 • Yaş sınırlaması
  Çocukların termal havuzlardan yararlanma süresi sağlık açısından 2 saati aşmamalıdır. 14 yaş altı çocuklar sağlık açısından termal havuzlara alınmamaktadır.
 • Kaplıcalarda en az kaç gün kalınmalı?
  Termal su vücutta etkisini 48 saat sonra kaybetmektedir. Bu nedenle gün içerisinde 2 sefer 10 dk lık banyo kürü kullanımı uygun olmaktadır. Kaplıca tedavisinde kullanım süresi en çok 21 gün, en az 7 gün olmalıdır.
 • Kaplıca suyuna ne sıkıkta, ne kadar süreyle girilir?
  Kaplıca suyu kullanımı hastalığın çeşidine göre değişmekte olup 40ºüzeri sularda gün içerisinde ortalama 20-25 dk yı geçmemelidir. Ortalama gün içerisinde 2 kez 10-15 dk lık 2 kür halinde uygulanması suyun minerallerinden yararlanılması için yeterli olacaktır.

  Kaplıcaya girmeden duş alınız, kaplıca kürüne girdiğiniz suda yıkanmayınız suya kimyasal madde girmemesi gerekmektedir. Termal sulara girmeden mutlaka bol su tüketimi yapınız. Sıcak suda sıvı kaybı yaşanacaktır. Metebolizmanın hızlı çalışması ile yoğun terleme gerçekleşir.

 • Kaplıca hangi hastalıklara iyi gelmez?
  Ateşli hastalıklarda, sistem enfeksiyonlarında, iltihabi romatizmal rahatsızlıkların alevli dönemlerinde termal tedaviler hastalara uygun görülmüyor. Ağır kansızlık hallerinde, kanser hastalığında, kanamalı rahatsızlıklarda, gebelik ve doğum sonrası loğusalık zamanlarında sıcak su önerilmiyor.
 • Termal havuzdan sonra duş alınır mı?
  Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alınması kişisel sağlık açısından önemlidir.
 • Termal kriz nedir?
  Kaplıcalarda tedavi başlamasının ardından 4-7 gün arasıda herşey normal seyrinde devam ederken birden ateşlenme, uykusuzluk, iştahsızlık, kabız, ishal, terleme, üşüme, soğuğa ve sıcağa aşırı duyarlılık gibi problemler ortaya çıkar. Bu duruma termal krizi ya da kaplıca reaksiyonu denir.